Тракийските племена отвъд Дунав

   Книгата на Александър Чертков "Тракийските племена отвъд Дунав" е издадена през далечната 1851 година. По това време видният учен, археолог и историк Александър Чертков е председател на Московското историческо общество в Русия. Книгата "Тракийските племена отвъд Дунав" ( О преселений фракийских племен за Дунай и далее на север к Балтийскому морю и к нам на Русь) е част от голямото изследователско наследство на Александър Чертков.

     За нас, съвременните българи, непримирими с неясните и несъстоятелни теории за произхода ни, изследването на руския учен от средата та ХІХ век заслужават особено внимание. Те внасят различно мислене, друга логика, други принципи и друго тълкуване на изворите, останали от античните и ранносредновековните автори, с което картината в историята се променя значително.

     Заглавието на книгата, макар и спокойно звучащо, възбужда от днешна гледна точка много голямо вълнение. Българският читател се интересува от съдбата на собствения си народ и когато стане дума за траки, гети, даки, мизи, одриси и т.н. не е безразличен. Ето защо тази студия, макар и неголяма като обем, прави впечатление с логичността на основната си теза - балканските (и собено отвъддунавските) траки мигрират на север, подгонени от развилнелите се римски завоеватели по техните земи.

     Материалното наследство, което оставя Римската империя по българските и балканските земи и до днес буди възхищение с трайността, практичността си и семплия си, но красив начин на изпълнение. Но за многобройното тракийско население, това означавало чуждо робство и чуждо присъствие. Част от траките приели римското господство без изявена съпротива, но други трудно се примирявали със загубата на независимостта си. И се оттегляли в свободните земи на север, североизток и северозапад. И така донасят в тези земи своята култура, религия и език.



image

  
  Книгата на Александър Чертков, в двуезичен вариант, е преведена и отпечатана на български език през 2011 година.

Comments

Popular posts from this blog

Тракийският надпис от село Кьолмен

Пантикапей – ключ към ранната българска история

Кой е легендарният владетел Авитохол от Именника на българските князе (ханове)?