Въоръжението с щит и две копия при славяните – една стара традиция

 През V-VІ век от новата ера късноантичните автори за пръв път започват да споменават името „склави” или „склаби”. С него те наричат една голяма част от средноевропейското и северночерноморското население, известно по-късно като словени или славяни. Арабските пътешественици наричат същите тези хора „сакалиби” (саклаби). Когато през V-VІ век славяните стават реален враг на Византийската империя, античните автори започват да обръщат внимание и да описват техния начин на живот, обичаи, начин на воюване и т.н.        

Така например Прокопий Кесарийски живял през VІ век ни съобщава доста неща, свързани с начина на живот на склавините и антите, както и това, че те воюват пешком, въоръжени с малки щитове и копия.        В „Стратегикона” от същото това време, края на VІ – началото на VІІ век, се казва че склавините и антите са въоръжени обикновено с две малки копия, а някои и с щитове.        

Разполагаме с ценно изображение от ІІ век от гробниците в Пантикапей (днешен Керч, на Кримския полуостров), столицата на Боспорското царство. На него се виждат войни от ІІ век, въоръжени с кръгли щитове и по две копия в ръка. Войните са облечени в дълги ризи и панталони. Двама от тях носят шлемове и ризници.



image
 

          Традицията във въоръжението с две копия и щит се проследява и още по-назад във времето.        

Носенето на две къси метателни копия и щит, било характерното въоръжение и на древните траки. Разполагаме с множество изображения върху рисувани гръцки вази на тракийски воини или пелтасти (пехотинци), въоръжени именно по този начин.

     
  
  image

 
          На снимката е представено изображение от ІV век пр.н.е. на тракийски пелтаст, въоръжен с щит и две копия. Античната ваза е открита в Созопол.            

При популярното изображение – „Орфей пее на траките”, тракийските войни, които слушат песента на певеца също са представени с дълги наметала и въоръжени с по две копия.
     
  
  image
 
    

     Ако трябва да се върнем още по назад във времето, често героите от Троянската война са представяни въоръжени с по две копия. Това виждаме и в друго популярно изображение известно като Ахил и Аякс играят на зарове.




image
 
         
     
Последното изображение което ще разгледаме тук е също доста впечатляващо. То представлява пресъздаване на легендата за Троянския кон и е от доста ранен период - с него е украсена голяма амфора от първата половина на VІІ век пр.н.е. Въоръжението на войните представени на него - кръгъл щит и две копия е на практика същото, като това на войните от Боспорското царство. Такова е било въоръжението на троянците и на част от защитниците на Троя, както разбираме и от Илиадата. Двама от героите, които са скрити в дървения кон, държат в ръцете си антични мечове в ножници, а други двама държат в ръцете си съответно щит и шлем.


image
 
    

    
След прегледа на тези изображения върху различни предмети от Античността, може да отбележим следното.
     Традицията на две къси метателни копия и щит очевидно е доста древна и съществува поне от времето ХІІІ-ХІІ век пр.н.е., т.е. времето на епичната Тоянска война. Тази традиция продължава чак до вековете след новата ера и със сигурност е запазена от населението обитаващо Северночерноморските земи до един много късен период. Въоръжението на боспорските войни, отразено във фреските от втори век от новата ера от Пантикапей, показва една приемственост и традиции във въоръжението в егейско-черноморския културен ареал.

Comments

Popular posts from this blog

Пантикапей – ключ към ранната българска история

Тракийският надпис от село Кьолмен

Кой е легендарният владетел Авитохол от Именника на българските князе (ханове)?